WordPress.com - Themes - Illustratr - en to fr_CA translation catalogue (48 entries)

en: Footer
fr_CA: Pied de page

en: Search Results for: %s
fr_CA: Résultats de recherche pour : %s

en: Pages:
fr_CA: Pages :

en: Your comment is awaiting moderation.
fr_CA: Votre commentaire est en attente de modération.

en: Author
fr_CA: Auteur

[ctx: 1: date, 2: time]
en: %1$s at %2$s
fr_CA: %1$s à %2$s

en: Pingback:
fr_CA: Ping :

en: Post navigation
fr_CA: Navigation des articles

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr_CA: Suivant <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
fr_CA: <span class="meta-nav">&larr;</span> Précédent

en: Posts navigation
fr_CA: Navigation des articles

en: Skip to content
fr_CA: Aller au contenu principal

en: Social Menu
fr_CA: Menu de réseaux sociaux

en: Primary Menu
fr_CA: Menu principal

en: Theme: %1$s by %2$s.
fr_CA: Thème %1$s par %2$s.

en: Proudly powered by %s
fr_CA: Fièrement propulsé par %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
fr_CA: Le contenu demandé n&rsquo;a pu être trouvé. Pourquoi ne pas lancer une recherche?

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
fr_CA: Désolé, mais rien ne correspond à vos critères. Réessayez en modifiant les termes de recherche.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
fr_CA: Vous êtes prêt à publier votre premier article? <a href="%1$s">Commencez ici</a>.

en: Nothing Found
fr_CA: Inaccessible

en: Edit
fr_CA: Modifier

en: % Comments
fr_CA: % commentaires

en: 1 Comment
fr_CA: 1 commentaire

en: Leave a comment
fr_CA: Laisser un commentaire

en: Tagged %1$s
fr_CA: Marqué %1$s

en: All %s posts
fr_CA: Tous les articles de %s

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr_CA: Lire la suite <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Comments are closed.
fr_CA: Les commentaires sont fermés.

en: Newer Comments &rarr;
fr_CA: Commentaires ultérieurs &rarr;

en: &larr; Older Comments
fr_CA: &larr; Commentaires antérieurs

en: Comment navigation
fr_CA: Navigation des commentaires

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
fr_CA[0]: Une réflexion sur &ldquo;%2$s&rdquo;
fr_CA[1]: %1$s réflexions sur &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Projects
fr_CA: Projets

en: Chats
fr_CA: Clavardages

en: Statuses
fr_CA: États

en: Links
fr_CA: Liens

en: Quotes
fr_CA: Citations

en: Videos
fr_CA: Vidéos

en: Galleries
fr_CA: Galeries

en: Asides
fr_CA: Apartés

en: Year: %s
fr_CA: Année&nbsp;: %s

en: Month: %s
fr_CA: Mois&nbsp;: %s

en: Day: %s
fr_CA: Jour&nbsp;: %s

en: Author: %s
fr_CA: Auteur : %s

note: translators: %1$s: smiley
en: Try looking in the monthly archives. %1$s
fr_CA: Nous vous suggérons de parcourir les archives mensuelles. %1$s

en: Most Used Categories
fr_CA: Catégories les plus utilisées

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try one of the links below or a search?
fr_CA: Aucun contenu n&rsquo; a été trouvé à l&rsquo;adresse demandée. Pourquoi ne pas essayer l&rsquo;un des liens ci-dessouss, ou encore, lancer une recherche?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
fr_CA: Oups! Cette page est introuvable.
