WordPress.com - Themes - Illustratr - en to fr translation catalogue (52 entries)

en: Older projects
fr: Projets suivants

en: Footer
fr: Pied de page

note: Template Name of the plugin/theme
en: Portfolio Page Template
fr: Modèle de page du portefeuille

note: Description of the plugin/theme
en: A minimalist portfolio theme.
fr: Un thème pour portfolio minimaliste

en: Widgets
fr: Gadgets

en: Search Results for: %s
fr: Résultats de recherche pour : %s

en: Ready to publish your first project? <a href="%1$s">Get started here</a>.
fr: Prêt à publier votre premier projet ? <a href="%1$s">Commencez ici</a>.

en: Pages:
fr: Pages :

en: Your comment is awaiting moderation.
fr: Votre commentaire est en attente de modération.

en: Author
fr: Auteur

[ctx: 1: date, 2: time]
en: %1$s at %2$s
fr: %1$s &agrave; %2$s

en: Post navigation
fr: Navigation des articles

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr: Suivant <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
fr: <span class="meta-nav">&larr;</span> Précédent

en: Posts navigation
fr: Navigation des articles

en: Hide title and content on Portfolio Page Template
fr: Masquer le titre et le contenu sur le modèle de page du portefeuille

en: Skip to content
fr: Aller au contenu principal

en: Social Menu
fr: Menu Social

en: Primary Menu
fr: Menu principal

en: Theme: %1$s by %2$s.
fr: Thème %1$s par %2$s.

en: Proudly powered by %s
fr: Fièrement propulsé par %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
fr: Contenu Introuvable. Voulez-vous lancer une recherche?

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
fr: Contenu Introuvable. Réessayez en modifiant les termes de recherche.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
fr: Pr&ecirc;t &agrave; publier votre premier article ? <a href="%1$s">Allons-y !</a>.

en: Nothing Found
fr: Aucun Résultat

en: Edit
fr: Modifier

en: % Comments
fr: % Commentaires

en: 1 Comment
fr: 1 commentaire

en: Leave a comment
fr: Poster un commentaire

en: Tagged %1$s
fr: Tagu&eacute; %1$s

en: All %s posts
fr: Tous les articles de %s

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr: Lire la suite <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Comments are closed.
fr: Les commentaires sont fermés.

en: Newer Comments &rarr;
fr: Commentaires Plus Récents &rarr;

en: &larr; Older Comments
fr: &larr; Commentaires Pr&eacute;c&eacute;dents

en: Comment navigation
fr: Navigation des commentaires

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
fr[0]: Une r&eacute;flexion sur &ldquo;%2$s&rdquo;
fr[1]: %1$s r&eacute;flexions sur &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Projects
fr: Projets

en: Statuses
fr: États

en: Links
fr: Liens

en: Quotes
fr: Citations

en: Videos
fr: Vidéos

en: Galleries
fr: Galeries

en: Asides
fr: Apart&eacute;s

en: Year: %s
fr: Ann&eacute;e: %s

en: Month: %s
fr: Mois: %s

en: Day: %s
fr: Jour: %s

en: Author: %s
fr: Auteur : %s

note: translators: %1$s: smiley
en: Try looking in the monthly archives. %1$s
fr: Essayez du c&ocirc;t&eacute; des archives mensuelles. %1$s

en: Most Used Categories
fr: Catégories les plus utilisées

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try one of the links below or a search?
fr: Contenu Introuvable. L'outil de Recherche ou les Liens ci-dessous vous remettront peut-être sur la voie&hellip;

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
fr: Oups ! Cette page est introuvable.
