WordPress.com - Themes - Illustratr - en to ja_JP translation catalogue (60 entries)

en: Hidden footer area that is revealed by the + button at the bottom of each page
ja_JP: 各ページの下部で + ボタンをクリックすると現れる非表示フッター

en: Footer
ja_JP: フッター

note: Template Name of the plugin/theme
en: Portfolio Page Template
ja_JP: ポートフォリオページテンプレート

note: Description of the plugin/theme
en: A minimalist portfolio theme.
ja_JP: ミニマリスト風のポートフォリオテーマ。

en: Widgets
ja_JP: ウィジェット

en: Search Results for: %s
ja_JP: 検索結果: %s

en: Ready to publish your first project? <a href="%1$s">Get started here</a>.
ja_JP: 最初のプロジェクトを公開する準備ができたら、<a href="%1$s">こちらからスタート</a>してください。

en: Pages:
ja_JP: ページ:

en: Your comment is awaiting moderation.
ja_JP: あなたのコメントは承認待ちです。

en: Author
ja_JP: 作成者

[ctx: 1: date, 2: time]
en: %1$s at %2$s
ja_JP: %1$s %2$s

en: Pingback:
ja_JP: ピンバック:

en: Post navigation
ja_JP: 投稿ナビゲーション

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja_JP: 次へ <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Posts navigation
ja_JP: 投稿ナビゲーション

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
ja_JP: <span class="meta-nav">&larr;</span> 前へ

en: Hide title and content on Portfolio Page Template
ja_JP: ポートフォリオページテンプレートでタイトルとコンテンツを非表示にする

en: Page %s
ja_JP: ページ %s

en: Theme Options
ja_JP: テーマオプション

en: Skip to content
ja_JP: コンテンツへ移動

en: Menu
ja_JP: メニュー

en: Social Menu
ja_JP: ソーシャルメニュー

en: Primary Menu
ja_JP: メインメニュー

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ja_JP: お探しのコンテンツを見つけられませんでした。検索をお試しください。

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ja_JP: ご指定の検索条件に一致する投稿がありませんでした。他のキーワードでもう一度検索してみてください。

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
ja_JP: 最初の投稿をする準備ができましたか ?  <a href="%1$s">ここからスタート</a>してください。

en: Nothing Found
ja_JP: 見つかりません

en: Edit
ja_JP: 編集

en: % Comments
ja_JP: %件のコメント

en: 1 Comment
ja_JP: 1件のコメント

en: Leave a comment
ja_JP: コメントする

en: Tagged %1$s
ja_JP: タグ:  %1$s

en: All %s posts
ja_JP: すべての%s投稿

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja_JP: 続きを読む <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Comments are closed.
ja_JP: コメントは受け付けていません。

en: Newer Comments &rarr;
ja_JP: 新しいコメント &rarr;

en: &larr; Older Comments
ja_JP: &larr; 古いコメント

en: Comment navigation
ja_JP: コメントナビゲーション

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
ja_JP[0]: 「%2$s」への%1$s件のフィードバック

en: Archives
ja_JP: アーカイブ

en: Audios
ja_JP: 音声

en: Chats
ja_JP: チャット

en: Projects
ja_JP: プロジェクト

en: Statuses
ja_JP: 状態

en: Links
ja_JP: リンク

en: Quotes
ja_JP: 引用

en: Videos
ja_JP: 動画

en: Images
ja_JP: 画像

en: Galleries
ja_JP: ギャラリー

en: Asides
ja_JP: アサイド

en: Year: %s
ja_JP: 年別アーカイブ: %s

[ctx: yearly archives date format]
en: Y
ja_JP: Y年

[ctx: monthly archives date format]
en: F Y
ja_JP: Y年n月

en: Day: %s
ja_JP: 日別アーカイブ: %s

en: Month: %s
ja_JP: 月別アーカイブ: %s

en: Author: %s
ja_JP: 作成者: %s

note: translators: %1$s: smiley
en: Try looking in the monthly archives. %1$s
ja_JP: 月別アーカイブを見てみてください。%1$s

en: Most Used Categories
ja_JP: よく使われているカテゴリー

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try one of the links below or a search?
ja_JP: ここには何も見つかりませんでした。以下のリンクまたは検索をお試しください。

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
ja_JP: お探しのページが見つかりません。
