WordPress.com - Themes - Illustratr - en to pt_BR translation catalogue (56 entries)

en: Hidden footer area that is revealed by the + button at the bottom of each page
pt_BR: Rodapé escondido que é revelado através do botão + na parte inferior de cada página

en: Footer
pt_BR: Rodapé

note: Template Name of the plugin/theme
en: Portfolio Page Template
pt_BR: Modelo de página de portfólio

note: Description of the plugin/theme
en: A minimalist portfolio theme.
pt_BR: Um tema de portfólio minimalista.

en: Search Results for: %s
pt_BR: Resultados da pesquisa por: %s

en: Ready to publish your first project? <a href="%1$s">Get started here</a>.
pt_BR: Preparado para publicar seu primeiro projeto? <a href="%1$s">Comece aqui</a>.

en: Pages:
pt_BR: Páginas

en: Your comment is awaiting moderation.
pt_BR: O seu comentário aguarda moderação.

en: Author
pt_BR: Autor

[ctx: 1: date, 2: time]
en: %1$s at %2$s
pt_BR: %1$s às %2$s

en: Post navigation
pt_BR: Navegação de Posts

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt_BR: Próxima <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Posts navigation
pt_BR: Navegação de Posts

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
pt_BR: <span class="meta-nav">&larr;</span> Anterior

en: Page %s
pt_BR: Página %s

en: Hide title and content on Portfolio Page Template
pt_BR: Ocultar título e conteúdo no Modelo de página de portfólio

en: Theme Options
pt_BR: Opções do tema

en: Skip to content
pt_BR: Pular para o conteúdo

[ctx: Source Sans Pro font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported * by Source Sans Pro, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
pt_BR: ativada

en: Social Menu
pt_BR: Menu social

en: Primary Menu
pt_BR: Menu Principal

en: Theme: %1$s by %2$s.
pt_BR: Tema: %1$s por %2$s.

en: Proudly powered by %s
pt_BR: Orgulhosamente mantido com %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
pt_BR: Parece que não podemos encontrar o que você está procurando. Talvez pesquisar pode ajudar.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
pt_BR: Nada foi encontrado com os termos da sua pesquisa. Tente novamente com algumas palavras-chaves diferentes.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
pt_BR: Pronto para publicar seu primeiro post? <a href="%1$s">Comece aqui</a>.

en: Nothing Found
pt_BR: Nada Encontrado

en: Edit
pt_BR: Editar

en: % Comments
pt_BR: % Comentários

en: 1 Comment
pt_BR: 1 comentário

en: Leave a comment
pt_BR: Deixe um comentário

en: Tagged %1$s
pt_BR: Marcado %1$s

en: All %s posts
pt_BR: Todos o conteúdo de tipo %s

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt_BR: Continuar lendo <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Comments are closed.
pt_BR: Os comentários estão desativados.

en: Newer Comments &rarr;
pt_BR: Comentários mais recentes &rarr;

en: &larr; Older Comments
pt_BR: &larr; Comentários mais antigos

en: Comment navigation
pt_BR: Navegação de Comentários

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
pt_BR[0]: Um comentário sobre &ldquo;%2$s&rdquo;
pt_BR[1]: %1$s comentários sobre &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Archives
pt_BR: Arquivos

en: Audios
pt_BR: Áudios

en: Projects
pt_BR: Projetos

en: Statuses
pt_BR: Status

en: Quotes
pt_BR: Citações

en: Videos
pt_BR: Vídeos

en: Images
pt_BR: Imagens

en: Galleries
pt_BR: Galerias

en: Asides
pt_BR: Notas

en: Year: %s
pt_BR: Ano: %s

en: Day: %s
pt_BR: Dia: %s

en: Month: %s
pt_BR: Mês: %s

en: Author: %s
pt_BR: Autor: %s

note: translators: %1$s: smiley
en: Try looking in the monthly archives. %1$s
pt_BR: Tente olhar nos arquivos mensais. %1$s

en: Most Used Categories
pt_BR: Categorias mais Usadas

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try one of the links below or a search?
pt_BR: Parece que nada foi encontrado neste lugar. Quem sabe você possa tentar um dos links abaixo ou uma busca?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
pt_BR: Opa! Esta página não pode ser encontrada.
