Kelly - en to fr translation catalogue (44 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: A clean and simple responsive blogging theme with lots of room for your photos.
fr: Un thème propre, clair et réactif avec beaucoup de place pour vos images.

[ctx: submit button]
en: Search
fr: Rechercher

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
fr: Recherche&hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
fr: Recherche pour&nbsp;:

en: Search Results for: %s
fr: Résultats de recherche pour : %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
fr: Contenu Introuvable. Voulez-vous lancer une recherche?

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
fr: Contenu Introuvable. Réessayez en modifiant les termes de recherche.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
fr: Pr&ecirc;t &agrave; publier votre premier article ? <a href="%1$s">Allons-y !</a>.

en: <span class="posted-on">Posted on %1$s</span><span class="byline"> by %2$s</span>
fr: <span class="posted-on">Publi&eacute; le %1$s</span><span class="byline"> par %2$s</span>

en: Nothing Found
fr: Aucun Résultat

en: All %s posts
fr: Tous les articles de %s

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr: Articles plus récents <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
fr: <span class="meta-nav">&larr;</span> Articles Précédents

en: Post navigation
fr: Navigation des articles

en: Skip to content
fr: Aller au contenu principal

en: Footer Sidebar 3
fr: Zone de Pied de Page 3

en: Footer Sidebar 1
fr: Zone de Pied de Page 1

en: Footer Sidebar 2
fr: Zone de Pied de Page 2

en: Primary Menu
fr: Menu principal

en: Theme: %1$s by %2$s.
fr: Thème %1$s par %2$s.

en: Proudly powered by %s
fr: Fièrement propulsé par %s

en: % Comments
fr: % Commentaires

en: Leave a comment
fr: Poster un commentaire

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr: Lire la suite <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Tagged %1$s
fr: Tagu&eacute; %1$s

en: Posted in %1$s
fr: Posté dans %1$s

en: Edit
fr: Modifier

en: Pages:
fr: Pages :

en: Comments are closed.
fr: Les commentaires sont fermés.

en: Newer Comments &rarr;
fr: Commentaires Plus Récents &rarr;

en: &larr; Older Comments
fr: &larr; Commentaires Pr&eacute;c&eacute;dents

en: Comment navigation
fr: Navigation des commentaires

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
fr[0]: Une r&eacute;flexion sur &ldquo;%2$s&rdquo;
fr[1]: %1$s r&eacute;flexions sur &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Galleries
fr: Galeries

en: Links
fr: Liens

en: Quotes
fr: Citations

en: Videos
fr: Vidéos

en: Year: %s
fr: Ann&eacute;e: %s

en: Asides
fr: Apart&eacute;s

en: Month: %s
fr: Mois: %s

en: Day: %s
fr: Jour: %s

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
fr: Apparemment, rien n&rsquo;a été trouvé à cette adresse. Essayez avec recherche&nbsp;?

en: Author: %s
fr: Auteur : %s

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
fr: Oups ! Cette page est introuvable.
