Resonar - en to fr translation catalogue (43 entries)

en: Previous post:
fr: Article précédent :

en: Previous
fr: Précédent

en: Next post:
fr: Article Suivant:

en: Next
fr: Suivant

en: Search Results for: %s
fr: Résultats de recherche pour : %s

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s
fr: Continuer la lecture de %s

en: % Comments
fr: % commentaires

en: 1 Comment
fr: 1 commentaire

en: Leave a comment
fr: Laisser un commentaire

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
fr: Catégories

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
fr: Mots-clés

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
fr: Taille réelle

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
fr: Publié le

en: Featured
fr: à la Une

en: Newer Comments
fr: Commentaires plus récents

en: Older Comments
fr: Commentaires Précédents

en: Comment navigation
fr: Navigation des commentaires

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
fr: <span class="meta-nav">Publié dans</span><span class="post-title">%title</span>

en: Next Image
fr: Image suivante

en: Previous Image
fr: Image précédente

en: collapse child menu
fr: fermer le sous-menu

en: Skip to content
fr: Aller au contenu principal

en: expand child menu
fr: ouvrir le sous-menu

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
fr: Ajoutez des widgets ici afin qu'ils apparaissent dans votre barre latérale.

en: Widget Area
fr: Zone de widgets

en: Social Links Menu
fr: Menu des Liens Sociaux

en: Primary Menu
fr: Menu principal

en: Theme: %1$s by %2$s.
fr: Thème %1$s par %2$s.

en: Proudly powered by %s
fr: Fièrement propulsé par %s

en: Edit
fr: Modifier

en: Pages:
fr: Pages&nbsp;:

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
fr: Contenu Introuvable. Voulez-vous lancer une recherche?

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
fr: Contenu Introuvable. Réessayez en modifiant les termes de recherche.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
fr: Pr&ecirc;t &agrave; publier votre premier article ? <a href="%1$s">Allons-y !</a>.

en: Nothing Found
fr: Aucun Résultat

en: Comments are closed.
fr: Les commentaires sont fermés.

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
fr[0]: Une r&eacute;flexion sur &ldquo;%2$s&rdquo;
fr[1]: %1$s r&eacute;flexions sur &ldquo;%2$s&rdquo;

en: View all posts by %s
fr: Voir tous les articles par %s

en: Published by
fr: Publié par

en: Next page
fr: Page suivante

en: Previous page
fr: Page précédente

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
fr: Apparemment, rien n&rsquo;a été trouvé à cette adresse. Essayez avec recherche&nbsp;?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
fr: Oups ! Cette page est introuvable.
