Resonar - en to pt translation catalogue (46 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: Resonar is an elegant blog theme that features full-screen featured images.
pt: Resonar é um tema elegante para seu blog com imagens destacadas em tela cheia.

en: Previous post:
pt: Post anterior:

en: Previous
pt: Anterior

en: Next post:
pt: Próximo post:

en: Next
pt: Avançar

en: Search Results for: %s
pt: Resultados da pesquisa por: %s

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s
pt: Continuar lendo %s

en: % Comments
pt: % Comentários

en: 1 Comment
pt: 1 comentário

en: Leave a comment
pt: Deixe um comentário

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
pt: Categorias

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
pt: Tamanho original

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
pt: Publicado em

en: Featured
pt: Destacado

en: Newer Comments
pt: Comentários recentes

en: Older Comments
pt: Comentários Antigos

en: Comment navigation
pt: Navegação de Comentários

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
pt: <span class="meta-nav">Publicado em</span><span class="post-title">%title</span>

en: Next Image
pt: Imagem Seguinte

en: Previous Image
pt: Imagem Anterior

en: collapse child menu
pt: colapsar submenu

en: Skip to content
pt: Pular para o conteúdo

[ctx: Inconsolata font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Inconsolata, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
pt: ativa

en: expand child menu
pt: expandir submenu

[ctx: Lato font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Lato, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
pt: ativa

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
pt: Adicione widgets aqui para aparecerem em sua barra lateral.

en: Widget Area
pt: Área de widgets

en: Social Links Menu
pt: Menu de links sociais

en: Primary Menu
pt: Menu Principal

en: Theme: %1$s by %2$s.
pt: Tema: %1$s por %2$s.

en: Proudly powered by %s
pt: Orgulhosamente mantido com %s

en: Edit
pt: Editar

en: Pages:
pt: Páginas:

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
pt: Parece que não podemos encontrar o que você está procurando. Talvez pesquisar pode ajudar.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
pt: Nada foi encontrado com os termos da sua pesquisa. Tente novamente com algumas palavras-chaves diferentes.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
pt: Pronto para publicar seu primeiro post? <a href="%1$s">Comece aqui</a>.

en: Nothing Found
pt: Nada Encontrado

en: Comments are closed.
pt: Os comentários estão desativados.

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
pt[0]: Um comentário sobre &ldquo;%2$s&rdquo;
pt[1]: %1$s comentários sobre &ldquo;%2$s&rdquo;

en: View all posts by %s
pt: Ver todos os artigos de %s

en: Published by
pt: Publicado por

en: Page
pt: Página

en: Next page
pt: Próxima página

en: Previous page
pt: Página anterior

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
pt: Parece que não foi encontrado nada neste local. Que tal tentar uma busca?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
pt: Opa! Esta página não pode ser encontrada.
