Scrawl - en to fr translation catalogue (48 entries)

en: Featured
fr: à la Une

en: Next post
fr: Article suivant

en: Search Results for: %s
fr: Résultats de recherche pour : %s

en: Previous post
fr: Article précédent

en: <span class="posted-on">Posted on %1$s</span><span class="byline"> by %2$s</span>
fr: <span class="posted-on">Publi&eacute; le %1$s</span><span class="byline"> par %2$s</span>

en: All %s posts
fr: Tous les articles de %s

note: translators: 1: Taxonomy singular name, 2: Current taxonomy term
en: %1$s: %2$s
fr: %1$s&nbsp;: %2$s

en: Archives: %s
fr: Archives&nbsp;: %s

[ctx: post format archive title]
en: Statuses
fr: Statuts

[ctx: post format archive title]
en: Audio
fr: Son

[ctx: post format archive title]
en: Quotes
fr: Citations

[ctx: post format archive title]
en: Links
fr: Liens

[ctx: post format archive title]
en: Videos
fr: Vidéos

[ctx: post format archive title]
en: Galleries
fr: Galeries

[ctx: daily archives date format]
en: F j, Y
fr: j F Y

[ctx: post format archive title]
en: Asides
fr: Apartés

en: Day: %s
fr: Jour: %s

en: Month: %s
fr: Mois: %s

en: Year: %s
fr: Ann&eacute;e: %s

en: Author: %s
fr: Auteur : %s

en: Post navigation
fr: Navigation des articles

en: Category: %s
fr: Cat&eacute;gorie: %s

en: Newer posts
fr: Articles Plus R&eacute;cents

en: Older posts
fr: Articles précédents

en: Posts navigation
fr: Navigation des articles

en: Cancel reply
fr: Annuler la réponse.

en: Gravatar Email
fr: Email Gravatar

en: Theme
fr: Thème

en: Skip to content
fr: Aller au contenu principal

en: Social Links
fr: Liens Sociaux

en: Theme: %1$s by %2$s.
fr: Thème %1$s par %2$s.

en: Primary Menu
fr: Menu principal

en: Proudly powered by %s
fr: Fièrement propulsé par %s

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr: Lire la suite <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Edit
fr: Modifier

en: Pages:
fr: Pages&nbsp;:

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
fr: Contenu Introuvable. Voulez-vous lancer une recherche?

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
fr: Contenu Introuvable. Réessayez en modifiant les termes de recherche.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
fr: Pr&ecirc;t &agrave; publier votre premier article ? <a href="%1$s">Allons-y !</a>.

en: Nothing Found
fr: Aucun Résultat

en: Newer Comments
fr: Commentaires plus récents

en: Comments are closed.
fr: Les commentaires sont fermés.

en: Older Comments
fr: Commentaires Précédents

en: Comment navigation
fr: Navigation des commentaires

en: Reply
fr: Répondre

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
fr[0]: Une r&eacute;flexion sur &ldquo;%2$s&rdquo;
fr[1]: %1$s r&eacute;flexions sur &ldquo;%2$s&rdquo;

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
fr: Apparemment, rien n&rsquo;a été trouvé à cette adresse. Essayez avec recherche&nbsp;?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
fr: Oups ! Cette page est introuvable.
