Scrawl - en to ja translation catalogue (55 entries)

en: Featured
ja: 注目

note: Description of the plugin/theme
en: A clean, responsive theme for long-form writing, with bold featured images, fancy image captions and pull quotes, and plenty of space for your content to shine. A slide-out sidebar provides ready access to all your secondary content, including social links, custom menu, and widgets.
ja: 長めの文章向けのレスポンシブテーマ。目を引くアイキャッチ画像、意匠を凝らした画像キャプションとプルクウォート、そしてコンテンツが魅力を発揮するためのたっぷりのスペースを備えています。スライドアウトサイドバーは、SNS リンク・カスタムメニュー・ウィジェットを含めすべてのサブコンテンツへの容易なアクセスを提供します。

en: Next post
ja: 次の投稿へ

en: Search Results for: %s
ja: 検索結果: %s

en: Previous post
ja: 過去の投稿へ

en: <span class="posted-on">Posted on %1$s</span><span class="byline"> by %2$s</span>
ja: <span class="posted-on">投稿日: %1$s</span><span class="byline"> 投稿者: %2$s</span>

en: All %s posts
ja: すべての%s投稿

en: Archives
ja: アーカイブ

[ctx: post format archive title]
en: Chats
ja: チャット

en: Archives: %s
ja: アーカイブ: %s

[ctx: post format archive title]
en: Statuses
ja: ステータス

[ctx: post format archive title]
en: Audio
ja: 音声

[ctx: post format archive title]
en: Quotes
ja: 引用

[ctx: post format archive title]
en: Links
ja: リンク

[ctx: post format archive title]
en: Images
ja: 画像

[ctx: post format archive title]
en: Videos
ja: 動画

[ctx: post format archive title]
en: Galleries
ja: ギャラリー

[ctx: daily archives date format]
en: F j, Y
ja: Y年n月j日

[ctx: post format archive title]
en: Asides
ja: アサイド

en: Day: %s
ja: 日: %s

en: Month: %s
ja: 月別: %s

[ctx: monthly archives date format]
en: F Y
ja: Y年n月

[ctx: yearly archives date format]
en: Y
ja: Y年

en: Year: %s
ja: 年: %s

en: Author: %s
ja: 作者別: %s

en: Tag: %s
ja: タグ: %s

en: Post navigation
ja: 投稿ナビゲーション

en: Category: %s
ja: カテゴリー: %s

en: Newer posts
ja: 新しい投稿

en: Older posts
ja: 過去の投稿

en: Posts navigation
ja: 投稿ナビゲーション

en: Cancel reply
ja: 返信をキャンセル

en: Gravatar Email
ja: Gravatar メールアドレス

en: Page %s
ja: ページ %s

en: Theme
ja: テーマ名

en: Slide-Out Sidebar
ja: スライド式サイドバー

en: Skip to content
ja: コンテンツへ移動

en: Social Links
ja: ソーシャルリンク

en: Primary Menu
ja: メインメニュー

en: http://wordpress.org/
ja: http://ja.wordpress.org/

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja: 続きを読む <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Edit
ja: 編集

en: Pages:
ja: ページ:

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ja: お探しのコンテンツを見つけられませんでした。検索をお試しください。

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ja: ご指定の検索条件に一致する投稿がありませんでした。他のキーワードでもう一度検索してみてください。

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
ja: 最初の投稿をする準備ができましたか ?  <a href="%1$s">ここからスタート</a>してください。

en: Nothing Found
ja: 見つかりません

en: Newer Comments
ja: より新しいコメント

en: Comments are closed.
ja: コメントは受け付けていません。

en: Older Comments
ja: 過去のコメント

en: Comment navigation
ja: コメントナビゲーション

en: Reply
ja: 返信

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
ja[0]: 「%2$s」への%1$s件のフィードバック

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
ja: こちらには何もありません。検索をお試しください。

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
ja: お探しのページが見つかりません。
