Scrawl - en to pt translation catalogue (51 entries)

en: Featured
pt: Destacado

en: Next post
pt: Próximo post

en: Search Results for: %s
pt: Resultados da pesquisa por: %s

en: Previous post
pt: Post anterior

en: <span class="posted-on">Posted on %1$s</span><span class="byline"> by %2$s</span>
pt: <span class="posted-on">Publicado em %1$s</span><span class="byline"> por %2$s</span>

en: All %s posts
pt: Todos o conteúdo de tipo %s

note: translators: 1: Taxonomy singular name, 2: Current taxonomy term
en: %1$s: %2$s
pt: %1$s @ %2$s

en: Archives
pt: Arquivos

en: Archives: %s
pt: Arquivo: %s

[ctx: post format archive title]
en: Statuses
pt: Status

[ctx: post format archive title]
en: Audio
pt: Áudio

[ctx: post format archive title]
en: Quotes
pt: Citações

[ctx: post format archive title]
en: Images
pt: Imagens

[ctx: post format archive title]
en: Videos
pt: Vídeos

[ctx: post format archive title]
en: Galleries
pt: Galerias

[ctx: post format archive title]
en: Asides
pt: Notas

en: Day: %s
pt: Dia: %s

en: Month: %s
pt: Mês: %s

en: Year: %s
pt: Ano: %s

en: Author: %s
pt: Autor: %s

en: Post navigation
pt: Navegação de Posts

en: Category: %s
pt: Categoria: %s

en: Newer posts
pt: Posts mais recentes

en: Older posts
pt: Posts antigos

en: Posts navigation
pt: Navegação de Posts

en: Cancel reply
pt: Cancele a resposta

en: Gravatar Email
pt: Email gravatar

en: Page %s
pt: Página %s

en: Theme
pt: Tema

en: Slide-Out Sidebar
pt: Barra lateral deslizante

[ctx: Merriweather font: on or off]
note: Translators: If there are characters in your language that are not * supported by Merriweather, translate this to 'off'. Do not translate * into your own language.
en: on
pt: ligada

en: Skip to content
pt: Pular para o conteúdo

en: Social Links
pt: Links de Mídias Sociais

en: Theme: %1$s by %2$s.
pt: Tema: %1$s por %2$s.

en: Primary Menu
pt: Menu Principal

en: Proudly powered by %s
pt: Orgulhosamente mantido com %s

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt: Continuar lendo <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Edit
pt: Editar

en: Pages:
pt: Páginas:

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
pt: Parece que não podemos encontrar o que você está procurando. Talvez pesquisar pode ajudar.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
pt: Nada foi encontrado com os termos da sua pesquisa. Tente novamente com algumas palavras-chaves diferentes.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
pt: Pronto para publicar seu primeiro post? <a href="%1$s">Comece aqui</a>.

en: Nothing Found
pt: Nada Encontrado

en: Newer Comments
pt: Comentários recentes

en: Comments are closed.
pt: Os comentários estão desativados.

en: Older Comments
pt: Comentários Antigos

en: Comment navigation
pt: Navegação de Comentários

en: Reply
pt: Resposta

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
pt[0]: Um comentário sobre &ldquo;%2$s&rdquo;
pt[1]: %1$s comentários sobre &ldquo;%2$s&rdquo;

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
pt: Parece que não foi encontrado nada neste local. Que tal tentar uma busca?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
pt: Opa! Esta página não pode ser encontrada.
